دوره آنلاین یوگانیدرا
31 تیر
پشتیبان سایت

یوگانیدرا چیست؟

یوگانیدرا، به هنر ریلکسیشن گفته می شود. در یک یا دو قرن اخیر، بیماری ها با ابعاد، حالات، و تظاهرات جدیدی سر برآورده اند، که در دهه های اخیر به اوج خود رسیده است. علم پزشکی به اپیدمی های بزرگ گذشته پایان داده است. اما در حال حاضر ما با اپیدمی جدیدی از اختلالات مرتبط با استرس که در نتیجه عدم توانایی ما در سازش با سرعت رقابتی زیاد زندگی مدرن است مواجه شده ایم. باور بر این است که بیماری های روان تنی مانند دیابت، فشار خون بالا، چاقی مفرط، اختلالات تیروئیدی، میگرن، آسم، زخم های باز، و اختلالات پوستی و گوارشی از فشارهای جسمی و ذهنی ناشی می شوند. در کشورهای توسعه یافته، دلایل اصلی مرگ مانند سرطان و بیماری قلبی نیز از فشار نشأت گرفته اند. اگرچه علم پزشکی مدرن از طرق مختلف سعی در مقابله با این مشکلات داشته است، در ارائه سلامتی لازم به انسان شکست خورده است. این بدان سبب است که مشکل واقعی در جسم نیست، بلکه از ایده آل های متغیر ، طرز فکر و احساس انسان نشأت گرفته است. مشکل بین المللی امروز گرسنگی، فقر، مواد مخدر یا ترس از جنگ نیست. بلکه فشار است، فشار بالا یا فشار کلی. کسی که می داند چگونه از فشار رها شود، و می تواند فشارها را متعادل کند و احساسات و خشم را کنترل کند، توانایی آن را دارد که فشار خون بالا، بیماری قلبی و بیماری های دیگر را کنترل کند.

دوره یوگانیدرا کرج

اگر کسی زیاد فکر کند یا اصلاً فکر نکند، فشار را انباشته می کند. همین طور، چه انسان کار کند یا کار نکند، زیاد بخوابد یا اصلاً نخوابد، رژیم سنگین پروتئین، کربوهیدرات یا گیاهخواری بگیرد، فشار را انباشته می کند. این فشارها در لایه های مختلف شخصیت انسان تجمع پیدا می کنند. این فشارها در سیستم های ذهنی، احساسی و عضلانی فرد جمع می شوند. یوگانیدرا با یک دید وسیع با مشکلات فشار مقابله می کند. در یوگا، رها شدن از فشار یکی از نگرانی های اصلی است و بنابراین با تمرین یوگانیدرا، طبیعت ذهن می تواند تغییر کند، بیماری ها می توانند درمان شوند، و نابغه خلاق نیز می تواند دوباره احیا شود.

معرفی یوگانیدرا

یوگانیدرا نسبت به خواب مرسوم، فرم کارآمدتر و مؤثرتر استراحت فیزیولوژیکی و روانی و جوان سازی است. یوگانیدرا تمرین ساده و در عین حال عمیقی است که از طریق هوشیاری، ریلکسیشن عمیق را به کل سیستم جسم-ذهن القا می کند. یوگانیدرا، نشأت گرفته از تانتراها، تکنیک قدرتمندی است که به وسیله آن شخص می آموزد که هوشیارانه ریلکس شود. این تکنیک همچنین به عنوان وضعیت خواب پویا نیز شناخته شده است. یوگانیدرا روش سیستماتیک القای ریلکسیشن کامل فیزیکی، ذهنی و احساسی است. اصطلاح یوگانیدرا از دو واژه سانسکریت گرفته شده است. یوگا به معنی اتحاد یا آگاهی یکی شده و نیدرا به معنی خواب است. در حین تمرین یوگانیدرا، فرد به نظر خواب می آید، اما هوشیاری در سطح عمیق تر آگاهی عمل خواهد کرد. به این دلیل، یوگانیدرا اغلب به عنوان خواب روانی یا ریلکسیشن عمیق با آگاهی درونی شناخته شده است.

تولد یوگانیدرا

این تکنیک سالها پیش توسط سوامی ساتیاناندا ساراسواتی از مدرسه یوگای بیهار کشف و تنظیم شد. فصل چهار از کتاب هاتا یوگا پرادیپیکا نیز در رابطه با یوگانیدرا توضیح می دهد. در اینجا، نویسنده تنها یکبار در این فصل کلمه یوگانیدرا را ذکر کرده است. سوامی سواتماراما در حالی که درباره تمرین مودراهای مختلف بحث می کند، نشان می دهد که شخص برای دست یافتن به یوگانیدرا باید کچاری مودرا را تمرین کند. زمانی که یوگانیدرا تمام می شود چیزی به اسم کالا باقی نمی ماند. در هاتارات ناوالی، یوگانیدرا به عنوان آسانا شناخته می شود، که در آن پاها به دور گردن پیچیده شده و دست ها در پشت گره زده شده اند و (دراز کشیده اند؟). گفته می شود که این باعث بهبود سلامتی مطلوب می شود.

آزمایشات با یوگانیدرا

پس از کشف یوگانیدرا، سوامی جی با تست کردن آن بر حالت های متفاوت شامل خودش، شاگردان، کودکان و نیز بر سگ موفق شد. زمانی که اشخاص توسط صدا به خواب رفته بودند دستورالعمل به آن ها داده شد، و مشخص شد که زمانی که شخص در خواب عمیق است، “خود” آگاه و بیدار خواهد بود، آگاهی بیشتر و پتانسیل بیشتر خواهد داشت، و بنابراین می تواند بیشتر فراگیرد. و اینگونه سوامی جی یوگانیدرا را برای تکامل ذهن به کار گرفت.

راز یوگانیدرا

زمانی که ریلکسیشن کامل می شود، قدرت پذیرش بیشتر خواهد بود، اما زمانی که هوشیاری به تمام حواس متصل باشد قدرت پذیرش کمتر خواهد بود. این راز یوگانیدرا است. زمانی که فرد کمی از ذهن فاصله می گیرد و وارد وضعیتی می شود که نه در خواب عمیق است و نه کاملاً بیدار، هر ایده یا احساسی که در آن زمان وارد ذهنش شود قدرتمند می شود و همانجا باقی می ماند. به عنوان مثال سطوح مشخصی از ذهن وجود دارد که برخی بسیار سخت و زمخت و برخی بسیار لطیف هستند. ذهن هوشیار مانند خاک سخت است زیرا از هوش و منطق استفاده می کند.

1 نظرات در مورد “معرفی یوگانیدرا

  1. عرض ادب و احترام خدمت عزیزان مجموعه شنتیا.
    خیلی برام جالبه. من دو سوم از عمرمو با دردهای مختلف در بدنم از جمله درد شدید در ناحیه مچ پا گذراندم. در این چهار هفته ای که تمرین یوگا نیدرا می کنم نمیخوام بگم دردم از بین رفته که چنین اتفاقی هنوز نیفتاده اما بطور محسوس و ملموسی دردم قابل تحمل شده ، دلم میخواد بگم که دردم کم شده و روز بروز بهتر میشم اما موضوع مهمتر اینه که دیگه به درد پام کمتر فکر می کنم و گویا این درد همراهم در سالیان گذشته که همواره آزارم میداد، حالا بخشی از وجودمه، نمیدونم چطور بیانش کنم، هر چه هست اون درد دیگه مال من نیست و اگر هم هست دیگه آزار دهنده نیست.
    من فکر می کنم مجموعه ای از آموزش های مجموعه شنتیا در من اثرگذار بوده، از دوره های ثروت درون و موفقیت و پاکسازی چاکراه ها و مراقبه ها و پادکست ها و ….. و هم اکنون تمرینات یوگانیدرا دست به دست هم دادند و از من، یک منی دیگر ساختند. منی مقاوم و خود دوست.
    در برابر این همه مهر برگرفته از مجموعه شنتیا دستانم را به سوی خدا بلند می کنم و برای تک تک این عزیزان سربلندی و سعادت آرزو می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.